B

Ballotáda-Figura Španělské jezdecké školy, ztotožňuje se s croupadou, ale s tím rozdílem, že kůň při přitažení zadních nohou obrátí kopyta tak, že jsou zezadu vidět podkovy. Hřbet koně se blíží horizontále. Výkon je přípravou pro nejtěžší figuru: capriolu.

 

Bandáž-Pružný obvaz, kterým se stahují holeně jezdeckých a dostihových koní, mají ochránit šlachy před záněty, údery a zamezit vzniku návních kostí na končetinách.

 

Barelracing-Rychlostní westernová disciplína

 

Bariéra-Jednoduchá kolmá překážka

 

Barování-Nedovolená pomůcka při výcviku skokových koní, při které je kůň nad překážkou uhozen, což pro příště zvíší jeho skok

 

Barvy stáje, dres-Vodítko pro snadnou identifikaci koní v dostihu. Reprezentanti jednoho majitele nosí jeho zaregistrované barvy, pokud se v dostihu sejde více koní téhož majitele, musí je od sebe rozlišovat barva čapky jezdce. Dvě stáje (dva různí majitelé) nemohou mít zaregistrován dres zcela totožný.

 

Barvy koní-Platí následující terminologie: ryzák - světlý ryzák, ryzák, tmavý ryzák, černý ryzák; isabela - světlá isabela, isabela, tmavá isabela; plavák - světlý plavák, plavák, tmavý plavák, šedý plavák; hnědák - světlý hnědák, hnědák, tmavý hnědák, šedý (srnčí) hnědák, černý hnědák; bělouš - vybělující: bělouš, žlutý bělouš, šedý bělouš; nevybělující: červený bělouš, hnědý bělouš, černý bělouš, mourek; strakáč ; albín - žlutá srst na nepigmentované kůži; skvrnitý bělouš - (hermelín)

 

Bedra-Část páteře mezi posledním hrudním obratlem a kostí křížovou. Mají být kratší až střední, dostatečně široká, silná, mírně klenutá, esovitě přecházet v pánev. Nežádoucí jsou bedra dlouhá, úzká.

 

Belgický kůň-Velmi rozšířené plemeno chladnokrevných koní, ve velké míře byl využit ke zmohutnění domácích plemen

 

Bělouš-Typ zbarvení s velkou variabilitou. Čistě bílý kůň může být albín s červenýma očima ( velmi vzácný, neschopný života ), leucin s modrýma očima ( rovněž velmi vzácný ) anebo kůň s kůží, kopyty a očima normálně pigmentovanýma, proto se někdy označuje jako vybělující ( v angličtině ). Tito bělouši jsou buď vybělující nebo nevybělující. Vybělující se rodí tmaví a během dospívání jejich srst zbělá, nevybělující mají obyčejně srst smíšenou, bílé a barevné chlupy promíchané po celém těle nebo v určitých vzorech. Podle toho se označují buď podle barvy ( červení, rezaví, šedí bělouši ), nebo vzoru ( mourek, mušák, pstružák, jablečňák, grošák apod. ).

 

Berberský kůň-Pouštní kůň ze severozápadní Afriky posléze s podílem arabské krve. Měl vliv na vývoj španělských koní.

 

Bérce-Část pánevní končetiny mezi klouby kolenním a hlezenním. Svalstvo bérce má být mohutně vyvinuto. U jezdeckých koní má být bérec při dobrém osvalení dlouhý, u tažných koní kratší, avšak široký.

 

Bič-Součást vybavení vozataje nebo kočího. Slouží k ovládání koní.

 

Bičík-Rákoska, součást vybavení pro jezdce, sloužící k pobídce koně.

 

Biorytmus-Periodické procesy organismu, zřejmé z pravidelného střídání doby činnosti a doby klidu či spánku během určitého časového období ( den, rok )

 

Bílá čára(linia alba)-Je asi 0.5 cm široký pruh kopírující tvar kopyta mezi rohovým chodidlem a chodidlovým okrajem. Bílá čára je nepigmentovaná rohovina.

 

Blajdeka-Dečka s kapsami, do nichž se vkládají olověné destičky, aby kůň měl v sedle předepsanou hmotnost. Umísťuje se pod sedlo a je součástí mrtvé váhy.

 

Blistr-Mast pro léčbu vleklých zánětů, především šlach a kloubů. Lze použít jen po konzultaci s veterinářem.

 

Bookmaker-Příjemce sázek na pevné kurzy, které se sám stanoví podle pravděpodobnosti vítězství nebo umístění koně.

 

Box-Ohražené místo ve stáji k ustájení koně. Uvnitř boxu je koni většinou umožněn volný pohyb.

 

Březost-Filozofický stav klisny od oplodnění do porodu

.

Buk-Přijímá sázky bez licence, nezákonně

 

Vyhledávání

Kontakt

Jestli se mě chcete na něco zeptat či mi napsat ohledně koní a webu, využijte rubriku vzkazy - ale POZOR - Na vulgární a nesmyslné vzkazy nereaguju .

Informace

Nebyly nalezeny žádné záznamy.